§1
Postanowienia ogólne
- Niniejsze warunki będą miały zastosowanie do każdej umowy, której przedmiotem będzie wynajem sprzętu, zawartej pomiędzy Cyfrową Republiką czyli WYNAJMUJĄCYM, oraz drugą stroną umowy, zwanej w dalszej części NAJEMCĄ.
- WYNAJMUJĄCY:
- Dane rejestrowe: Cyfrowa Republika Ewa Kozłowska zarejestrowana na ul. Dickensa 15/94, w Warszawie 02-382, NIP: 836-109-71-37, REGON 142289000
- Siedziba: ul. Katowicka 10, 03-932 Warszawa
- Przyjęcie dostawy lub odbiór w drodze najmu sprzętu lub jakiejkolwiek jego części będą uważane za bezwarunkową akceptację niniejszych warunków.
- W przypadku podpisania zamówienia w imieniu NAJEMCY przez osoby nieupoważnione do reprezentowania najemcy odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania wynikające ze złożonego zamówienia ponosi Najemca.
§2
Okres wynajmu sprzętu
- O ile nie zostanie to uzgodnione inaczej wyraźnie na piśmie, okres wynajmu rozpoczyna się w dniu, w którym sprzęt opuści pomieszczenia WYNAJMUJĄCEGO („dzień rozpoczęcia”), a zakończy się z chwilą zwrotu sprzętu do siedziby Cyfrowa Republika w stanie niepogorszonym, nie licząc normalnego zużycia („dzień zakończenia”).
- Wydanie urządzenia NAJEMCY jest dokonywane:
- poprzez wysyłkę za pośrednictwem spedytora, w takim wypadku wszelkie koszty transportu ponosi NAJEMCA;
- albo bezpośrednio z magazynu WYNAJMUJĄCEGO;
- W przypadku odbioru przedmiotu najmu przez NAJEMCĘ bezpośrednio z magazynu WYNAJMUJĄCEGO, koszty transportu urządzenia oraz ryzyko jego utraty uszkodzenia i zniszczenia ponosi NAJEMCA.
- Jeżeli jednak sprzęt lub jego część zostanie utracona, uszkodzona, zniszczona lub niezwrócona na czas, wówczas (niezależnie od prawa WYNAJMUJĄCEGO do uzyskania od NAJEMCY odszkodowania, naprawy zniszczonego lub odkupienia zniszczonego bądź utraconego sprzętu) okres umowy będzie uważany za trwający nadal, a opłata za wynajem będzie dalej należna (niezależnie od tego, że wcześniej ich pobieranie mogło być zakończone) wg tej samej stawki lub stawek, do chwili:
- zwrotu sprzętu do siedziby WYNJAMUJĄCEGO w dobrym stanie;
- jeśli sprzęt został utracony, do chwili odzyskania i zwrotu sprzętu do siedziby WYNAJMUJĄCEGO;
- jeśli został uszkodzony, do chwili naprawy lub zastąpienia równoważną lub porównywalną częścią / przedmiotem;
- wspólnie ustalonego terminu pomiędzy Wynajmującym a Najemcą;
§3
Własność i ryzyko
- Sprzęt stanowi własność WYNAJMUJĄCEGO i pozostaje on jego własnością przez cały okres trwania wynajmu.
- NAJEMCA jest zobowiązany uchronić WYNAJMUJĄCEGO od jakichkolwiek strat lub szkód o jakimkolwiek charakterze, w jakikolwiek sposób spowodowanych wobec sprzętu lub przez jego zastosowanie w stosunku do osób trzecich lub jakichkolwiek przedmiotów.
- Niezależnie od ogólnego charakteru powyższego twierdzenia WYNAJMUJĄCY nie będzie ponosić odpowiedzialności za:
- jakiekolwiek szkody lub jakiekolwiek usterki w sprzęcie spowodowane przez niedbałe obchodzenie się z nim;
- jakiekolwiek straty, szkody, obrażenia spowodowane w trakcie trwania umowy najmu,
o jakimkolwiek charakterze wobec osób trzecich i innych przedmiotów wynikające
z użytkowania, niewłaściwego użytkowania, zaniedbania, opóźnienia, uszkodzenia lub niedoboru jakiegokolwiek sprzętu;
- NAJEMCA od momentu pobrania sprzętu od WYNAJMUJĄCEGO do momentu zwrotu sprzętu, włączając w to transport, odpowiada za:
- używanie wynajętego sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem w sposób nie prowadzący do uszkodzeń, zaginięcia sprzętu lub jego elementów, a także za powierzenie sprzętu osobom nie posiadającym odpowiednich kwalifikacji do obsługi najmowanego sprzętu,
- w przypadku, gdy w czasie okresu najmu, a także w okresach przedłużenia najmu
z jakiejkolwiek przyczyny, jakakolwiek część sprzętu zostanie zgubiona, skradziona lub zniszczona, NAJEMCA zapłaci WYNAJMUJĄCEMU w ciągu 7 dni od chwili zdarzenia sumę, za którą WYNAJMUJĄCY będzie mógł odkupić część równoważną do części zagubionej, zniszczonej, skradzionej.
- Wypłata ta nie zwalnia NAJEMCY od zapłaty czynszu za najem sprzętu.
- Opłaty za najem będą obowiązywały do czasu zwrotu naprawionego sprzętu do WYNAJMUJĄCEGO.
§4
Ubezpieczenie
- Ubezpieczenie najmowanego sprzętu ciąży w całości na NAJEMCY.
- NAJEMCA jest zobowiązany do przedstawienia WYNAJMUJĄCEMU pisemnego dowodu zawarcia ubezpieczenia w celu sprawdzenia przez WYNAJMUJĄCEGO prawidłowości ubezpieczenia i adekwatności sum ubezpieczenia najpóźniej 24 godziny przed pobraniem sprzętu. W przypadku, gdy pobranie sprzętu ma miejsce w weekend lub innych dzień wolny od pracy, polisa musi zostać okazana 24h przed rozpoczęciem dnia wolnego od pracy.
- Wszelkie polisy ubezpieczeniowe wykupione przez NAJEMCĘ na ubezpieczenie najmowanego sprzętu będą określały WYNAJMUJĄCEGO jako „dodatkowego ubezpieczonego i odbiorcę należności za straty”.
- Jeżeli filmowanie/użytkowanie sprzętu odbywa się w niebezpiecznych warunkach, wymaga to dodatkowego ubezpieczenia.
§5
Obowiązki NAJEMCY
- Przez cały okres trwania wynajmu NAJEMCA zobowiązuje się do:
- użytkowania i obsługiwania sprzętu w sposób właściwy i fachowy, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności a także doświadczenie w użytkowaniu podobnego sprzętu;
- utrzymywania sprzętu przez cały okres użytkowania w czystości i suchości;
- składowania sprzętu we właściwym i bezpiecznym miejscu, kiedy nie jest użytkowany;
- umożliwienia przedstawicielowi lub przedstawicielom WYNAJMUJĄCEGO dostęp do sprzętu w każdym czasie w celu zbadania jego stanu;
- podjęcia wszelkich niezbędnych kroków do zabezpieczenia bezpieczeństwa sprzętu
i jego obsługi; - podnajem i bezpłatne używanie przez osoby trzecie jest wyłączone przez WYNAJMUJACEGO;
- W przypadku, gdyby NAJEMCA chciał wywieźć sprzęt poza granice Rzeczpospolitej Polskiej, musi uzyskać na to pisemną zgodę WYNAJMUJĄCEGO.
- Znaki firmowe i numery identyfikacyjne producenta i Wynajmującego oraz inne oznaczenia muszą być pozostawione na urządzeniu.
§6
Obowiązki WYNAJMUJĄCEGO
- WYNAJMUJĄCY podejmie wszelkie kroki, aby wynająć NAJEMCY sprzęt w dobrym stanie. Jeśli wynajęty sprzęt okaże się w momencie przystąpienia do pracy wadliwy, a nie nastąpiło uszkodzenie w transporcie lub w jakiejkolwiek innej sytuacji po przejęciu sprzętu od WYNAJMUJĄCEGO, WYNAJMUJĄCY według swojego uznania albo wymieni sprzęt, albo naprawi jego wadliwe części.
- Opisy i ilustracje, które znajdują się na stronie internetowej WYNAJMUJĄCEGO oraz w innych publikowanych przez WYNAJMUJĄCEGO materiałach obrazują sprzęt, jakim dysponuje WYNAJMUJĄCY i nie stanowią zobowiązania ani części kontraktu.
- Uznaje się, że NAJEMCA uzyskał pewność, iż wynajęty przez niego sprzęt jest odpowiedni do celu, w jakim NAJEMCA go wynajął i do użytku i sprawowania funkcji, do jakich NAJEMCA zamierzał go przeznaczyć.
§7
Anulowanie umowy
- WYNAJMUJĄCY zastrzega sobie prawo do zażądania zwrotu sprzętu w następujących przypadkach:
- gdy nastąpi naruszenie przez NAJEMCĘ warunków umowy najmu;
- gdy będzie mieć miejsce jakiekolwiek działanie lub zaniechanie, które może ograniczyć prawa WYNAJMUJĄCEGO do własności lub użytkowania sprzętu;
- jeśli w stosunku do NAJEMCY zostanie podjęte postępowanie likwidacyjne, upadłościowe lub układowe, bądź jakikolwiek majątek NAJEMCA stanie się przedmiotem przymusowego zajęcia;
- gdy NAJEMCA w ciągu 7 dni od dostarczenia mu przez WYNAMUJĄCEGO faktury nie uiści żadnych opłat za wynajem sprzętu;
§8
Zwrot sprzętu
- NAJEMCA zwróci sprzęt w dniu zakończenia wynajmu w siedzibie WYNAJMUJĄCEGO, w której sprzęt pobierał, chyba że STRONY pisemnie umówiły się inaczej.
- WYNAJMUJĄCY może również najpóźniej w ostatnim dniu wynajmu podać NAJEMCY inny adres, pod który ten będzie zobowiązany zwrócić sprzęt.
- NAJEMCA jest zobowiązany zwrócić sprzęt WYNAJMUJĄCEMU w dobrym stanie (z uwzględnieniem normalnego zużycia).
- O ile nie zostało to wyraźnie zaznaczone wcześniej, NAJEMCA jest zobowiązany do pełnej rekompensaty WYNAJMUJĄCEMU:
- wszelkich strat, uszkodzeń, zniszczeń sprzętu;
- wszelkich wydatków, jakie WYNAJMUJĄCY będzie zmuszony ponieść, aby naprawić sprzęt i w trakcie oczekiwania na sprzęt;
- wszelkich strat, jakie WYNAJMUJĄCY poniesie w trakcie oczekiwania na sprzęt;
§9
Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego i innych ustaw.
- Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszych Warunków wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Jeżeli jakiekolwiek postanowienie Ogólnych Warunków uznane zostanie za nieważne lub bezskuteczne, pozostałe zapisy zachowują swoją moc oraz skuteczność, chyba że z okoliczności wynika, że w przypadku braku postanowień uznanych za nieważne umowa najmu nie zostałaby zawarta.